Chceme prosadit snížení daně z nemovitosti. I přes nesouhlas radních

Zastupitelé Nového Severu budou na pondělním zasedání zastupitelstva prosazovat snížení daně z nemovitosti pro obyvatele Chomutova. Jejich návrh počítá s tím, že by takzvaný základní koeficient, kterým se daň násobí, klesl u bytů a rodinných domů na hodnotu 3,5. Pro Chomutovany by to znamenalo, že za průměrně velký byt zaplatí každý rok zhruba o 350 korun méně.

 

V současné chvíli má Chomutov tento koeficient nastavený na hranici 4,5, což je nejvyšší zákonná možnost. Směrem dolů má přitom město možnost jít až na hodnotu 1,6. „Ve srovnání s jinými městy platí lidé v Chomutově jednu z nejvyšších daní z nemovitosti , což se nám zdá nelogické a nesprávné,“ říká Milan Štefanov, zastupitel Nového Severu, který návrh předložil.

 

Nový Sever chce snížení na zastupitelstvu prosadit, přestože radní to nedoporučují. Jedním z argumentů vedení města je velká zátěž na rozpočet, okolo sedmi milionů korun ročně. „Město ale hospodaří dobře, v rozpočtovém výhledu do roku 2019 jsou plánované přebytky od osmi až po sedmdesát milionů korun,“ argumentuje Štefanov (http://bit.ly/1GvW4vV).

 

Dalším důvodem pro nesouhlas radních má být fakt, že výnosy z daně město používá na pokrytí nákladů na svoz a likvidaci odpadu. Lidé v Chomutově tak díky tomu platí menší poplatky. „Argument, že pokud snížíme daň, budeme muset zvýšit poplatek za odpad, je alibismus,“ namítá další ze zastupitelů Nového Severu David Dinda. „To je jen vnitřní nastavení v rámci rozpočtu, které se dá snadno změnit. I městští ekonomové ve své analýze potvrzují, že změna koeficientu se na poplatek za odpady vázat nemusí.“

 

Zastupitelé Nového Severu jsou proto přesvědčeni, že návrh najde podporu i u dalších zastupitelských klubů a bude schválen většinou hlasů napříč politickým zastoupením.

 

Nový Sever původně navrhoval ještě razantnější snížení daně, a to změnou jiného koeficientu (místního) z hodnoty 2 na 1. Taková změna by znamenala, že všichni (včetně firem) by platili jen poloviční daň z nemovitosti, ale také by přinesla výpadek v rozpočtu okolo 34 milionů korun. „Proto jsme přistoupili ke kompromisu a napodruhé navrhli menší snížení daně zaměřené na majitele bytů a rodinných domů. Tak, jako to udělala třeba radnice v Kadani. Koalice od začátku říká, že nechce investovat do betonu, ale do lidí. Náš návrh jim jde vstříc,“ uzavírá Štefanov.

 

Zasedání zastupitelstva se koná v pondělí 22. června od 15 hodin.